دوربین های پلاک خوان

نوشته شده توسط: دسته: مقاله های آموزشی دوربین مدار بسته تاریخ: چهارشنبه, ژوئیه 13, 2016 دیدگاه: 0 بازدید: 4897

این دوربین ها  قابلیت خواندن پلاک خودرو و ثبت آنها دارند ، که به دو دسته تقسیم می شوند.

دسته اول :

رایج ترین دسته که مناسب برای استفاده افراد عادی و مشتریان می باشد به طوری که از همان دوربین مدار بسته آنالوگ یا دیجیتال معمولی استفاده می شود، منتها نکته کلیدی در انتخاب این نوع دوربین ها کیفیت بالای آنها می باشد که در آنالوگ ها نباید کمتر از 700تی وی لاین و در تحت شبکه ها نباید کمتر از 2 مگاپیکسل باشد. یک امکان مهم دیگر هم باید در دوربین های پلاک خوان وجود داشته باشد و آن WDR  می باشد . برای اطلاع از معنای این واژه می توانید از اینجا وارد شوید. علت اهمیت وجود WDR  این است که به دلیل شرایط نور محیط و چراغ های اتومبیل ها ممکن است در عملیات خواندن پلاک مشکلی پیش بیاید بنابر این جهت رفع این مشکلات از WDR  استفاده میشود .

همچنین استفاده از امکانات BLC  و HLC نیز میتواند در سهولت عملیات پلاک خوانی کمک بسزایی انجام دهد.

در مرحله بعد باید دوربین مورد نظر در جایی نصب شود که اشراف کامل به قسمت پلاک خودرو را داشته باشد و زاویه آن به سمتی که خودرو وارد یا خارج می شود، برای خواندن پلاک آن تنظیم شود. تا اینجا محل تصویربرداری و نمایش تصاویر که در آن ها پلاک به وضوح مشخص می شود انجام شده است، حال برای ثبت آن تصویر در سیستم و فضای ذخیره باید از دستگاه ضبط مناسب استفاده کردکه این قسمت نیز دارای دو تکنولوژی می باشد.

خصوصیات دستگاه ضبط جهت ذخیره و ثبت اطلاعات دوربین پلاک خوان به شرح زیر می باشد:

  •        میزان فریم تصویر در دستگاه باید بالا باشد.

  •        کیفیت ذخیره سازی آن باید به شکلی باشد که وقتی فایل تصویر را به حالت فشرده در می آورد از کیفیت و وضوح آن کاسته نشود.

در سیستم دوم جهت ضبط تصاویر پلاک باید به ضبط نرم افزار اشاره کرد، به شرطی که در دوربین های آنالوگ از کارت DVR و در دوربین های تحت شبکه توسط یک کامپیوتر ( به صورت کارت DVR یا تصویر از روی شبکه )  استفاده می شود.

تصاویر به دست آمده از دوربین های فوق توسط نرم افزار پردازش می شوند، سپس قسمت پلاک آن از کل تصویر جدا شده  و در قسمت مربوطه ذخیره می شود.

از مزایای استفاده از این نوع سیستم می توان به قابلیت اضافه کردن و جمع آوری بانک اطلاعاتی اشاره کرد، به شکلی که می توان هر پلاک را برای هر شخص تعریف کرد و یا حتی عکس و مشخصات راننده را نیز به صورت جداگانه وارد سیستم کرد تا به محض عبور فرد با خودرو از محدوده دوربین پلاک خوان، همه اطلاعات خودرو، اعم از اسم و مشخصات فردی و تصویر چهره راننده روی صفحه مانیتور نمایش داده خواهد شد. این سیستم برای پارکینگ های سازمانی و دولتی کاربرد فراوان دارد.

 

دسته دوم :

نسل دیگری از دوربین های پلاک خوان که از نظر ظاهری متفاوت هستند. اگر به دوربین های راهنمایی و رانندگی که در سطح شهر و در محدوده های طرح ترافیک و زوج و فرد نصب شده اند توجه کرده باشید، دیده اید که شکل ظاهری آنها با دوربین های مدار بسته کمی متفاوت است.

دلیل آن سیستم و مکانیزمی است که با استفاده از تکنولوژی RFID یا تک خوان می باشد. این سیستم دارای حساسیت به تگ (فلزی به شکل آنتن که بسیار کوچک و ظریف ساخته شده) موجود در داخل لایه های پلاک خودرو ها می باشد. به شکلی که تگ مربوطه همه خودروها توسط دوربین ها ثبت می شود ودر سیستم خودروهای غیر مجاز جریمه مربوطه صادر می شود.

تگ موجود در لایه های پلاک خودرو شامل مشخصات خودرو اعم از نام خودرو، مدل، رنگ و مشخصات صاحب پلاک و همچنین شماره پلاک آن می باشد. پس دانستیم که این دوربین ها نسبت به پلاک خودروها هیچ تصویر گرافیکی ثبت و ذخیره نمی کنند.

این سوال ممکن است برای شما پیش بیاید که گاهی دیده شده که تصویر گرافیکی از خودروهای مختلف ذخیره می شود و به صاحب آنها نشان داده می شود، پس چطور تصویر به صورت کامل ذخیره می شود؟

در جواب باید گفت که برای ذخیره تصاویر و لحظاتی که خودرویی مرتکب تخلف می شود (سرعت غیرمجاز یا ورود به محدوده غیرمجاز) از دوربین های کنترلی و با رزولوشن تصویر بالا استفاده می شود و باقی عملیات که اعم از تشخیص سرعت و تشخیص تخلفات می باشد توسط اپراتورها و افراد حاضر در اتاق های مانیتورینگ و یا پردازش های دقیق و هوشمند نرم افزاری انجام میگیرد.  

دیدگاه‎ها

دیدگاه خود را بنویسید

تولید کننده‌ها

چرا هایویژن

امروزه در بازار دوربین مداربسته کشورمان متاسفانه شاهد حضور چشمگیر اجناس بی کیفیت ساخت چین هستیم . همچنین این موضوع به دلیل عدم وجود گارانتی مناسب و معتبر همیشه نارضایتی مشتریان و مصرف کنندگان را به دنبال داشته. اما در کنار برند های بی کیفیت و نا مرغوب ساخت چین برندهایی نظیر هایک ویژن و داهوا نیز وجود دارند که علی رقم چینی بودن آنها دارای کیفیت و قیمت مناسبی در بین دوربین های مداربسته می باشند. نکته مهمی که حائز اهمیت بوده این است که متاسفانه برخی همکاران و افراد سودجو با واردات شخصی در ابعاد بسیار کوچک و فروش این محصولات در بازار با قیمت کمتر و حاشیه سود پایین تر ضربه بزرگی به بازار داخلی ایران همچنین فروشگاه های مجازی معتبر دوربین مداربسته وارد کرده اند. به طوری که به عنوان مثال برای استعلام قیمت یک مدل از دوربین داهوا در بازار شدیدا دچار مشکل و سردرگمی خواهید شد . چون قیمت ها با یکدیگر بسیار متناقض هستند . این امر باعث شده که مصرف کنندگان و باقی همکاران دوربین مداربسته اعتماد خود را به این برندها و به طور کلی به محصولات ساخت چین از دست بدهند. برند هایویژن از سال 1386 توسط شرکت مهندسی بنوان الکترونیک وارد بازار ایران شد . این برند یکی از معتبر ترین برند های دوربین مداربسته است و ساخت کشور کره جنوبی میباشد . کافیست برای بررسی کیفیت تصویر و کیفیت ساخت , این برند را با سایر برند های موجود در بازار ایران مقایسه کنید و به راحتی به برتری آن پی ببرید. همچنین از نظر قیمت محصولات مداربسته این برند نیز میتوانید آن را با محصولات مشابه کره ای دیگر موجود در بازار مانند سامسونگ مقایسه کنید و خواهید دید که قیمت هایویژن نسبت به کیفیت و کره ای بودن بسیار مناسب است. دوربین مداربسته هایویژن در ایران به تنهایی توسط شرکت مهندسی بنوان الکترونیک گارانتی میشود و توسط خود این مجموعه و نمایندگان رسمی آن عرضه خواهد شد. قیمت محصولات هایویژن در سراسر ایران یکسان است. فروشگاه مجازی مرکز هایویژن زیر نظر شرکت مهندسی پادان الکترونیک فعالیت میکند